Beton mne přitahoval už od útlého věku. Dodnes vzpomínám, jak se směs otáčela v míchačce při rekonstrukci naší rodinné chalupy. Nejspíš to byla jeho tvárnost, která mne fascinovala. Určitý čas, ve kterém je ho možné tvarovat. V jednom momentě však zpracovatelnost mizí, a to, co vznikne, zůstane navždy. Dál už není možné beton měnit, jen ho zničit nebo rozdrtit na prach.
Ve svém betonářství jsem zpočátku vyráběl klasická betonová umyvadla, pulty, květináče a spoustu dalších bytových doplňků. Nicméně zásadní zlom přišel v momentě, kdy jsem se dozvěděl o možnosti ohýbání betonu. V ten okamžik jsem věděl, že tento postup musím využít a prohloubit. Materiálů pro vzdělávání a inspiraci bylo velmi málo, spíše žádné. Na cestu inovace jsem se musel vydat sám. Dnes si troufám tvrdit, že jsem jeden z průkopníků této technologie. Navázal jsem na střípky a pár videí na YouTube a prohloubil tuto technologii natolik, že jsem schopen ji aplikovat v moderních projektech i běžných domácnostech. Dokážu skloubit klasické betonářství s inovativními postupy. Architektům, designerům a koncovým klientům radím, kde je vhodné beton použít, kde lze posunout hranice realizace a kde je naopak vhodné být zdrženlivý. Beton je materiál s obrovskou škálou možností finálního vzhledu. Nehodí se všude, ale jsou místa, kde se použít může, a pak místa, kde se použít musí. 🙂
Za posledních několik let, jsem ohýbání betonu věnoval obrovské množství úsilí, energie, času a zdrojů. I tak má cesta zdaleka není u konce, jelikož inovace, nacházení nových postupů a možností jsou právě to, co mě žene vpřed. Proto, máte-li nápad, projekt či dotaz, neváhejte mne kontakt a pojďme něco vymyslet, něco se naučit. Budu se těšit. Jan Nohejl (zakladatel YLGU).